Sony Analist, PlayStation 5’in Fiyatını Açıkladı

Japon üretim endüstrisinde güzel bir analiz, PlayStation 5’in 400 dolar fiyatına satılacağı ancak fiyatın 500 dolara çıkarılması da düşünülüyor.

PlayStation 4’ün neredeyse 6 yaşına gelmesi ve Sony’nin PlayStation 5 ile ilgili bazı açıklamalarda bulunması, PlayStation 5 ile ilgili söylenti ve sızıntıların sosyal medyalar da artmasına neden oldu. PlayStation 5’in 8K çözünürlük desteği, dahili SSD ve Işın İzleme teknolojisi desteği gibi özelliklerini zaten biliyoruz. Bilinmeyen şey ise cihazın ne zaman tanıtıma çıkacağı ve fiyatının ne olacağı.

Japon üretim endüstrisine yakın bir isim olan analist Pelham Smithers’a göre Sony, PlayStation 5’in beyinin de 8 çekirdekli 7nm AMD Ryzen 3600G işlemciye yer verecek. Söylentilere göre bu işlemci, birim başına 180-220 dolar bir maliyet oluşturacak. Bu nedenle tahminlerin aksine PlayStation 5, 500 değil 400 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

Smithers yine de cihazın sahip olacağı özellikler göz önünde tutulduğunda 500 dolarlık bir fiyat etiketine satılacağının süprüz olmayacağının altını çiziyor. Smithers’e göre PlayStation 5’in 500 doların üzerinde bir fiyat ile satışa çıkmasına ihtimal bile yok. Tabii Sony, büyük bir oyuncu kitlesini diğer oyun konsollarına kaptırmak istemiyorsa 500 dolardan fazlaya satmayı göze alamaz.

13 Aralık 2013 tarihinde piyasaya giren PlayStation 4’ün Türkiye fiyatı 1399 TL olarak açıklanmıştı ancak şu an ki tarihte dolar kurunun 2,03 TL seviyesinde olduğunu belirtelim. PlayStation 5’in Birleşik Devletler’de PlayStation 4 ile aynı fiyattan (400 dolar) satışa çıkacağını düşünürsek cihazın bugünün dolar kuruyla (5,84 TL) 4,099 TL gibi bir fiyat etiketine sahip olacağını söyleyebiliriz.

Mustafa tosun

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir