League of Legends – FPS Arttırma Yolları

League of Legends’ta özellikle takım savaşları sırasında FPS neredeyse bireysel yeteneğiniz kadar önemli bir role sahip. Eğer sizde LOL oynarken FPS sorunları yaşıyorsanız bu yazımızı okumalısınız. Her şeyi anlattığımız gibi gerçekleştirirseniz eskisine göre daha yüksek FPS değerleri göreceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Oyuncuların özelliklede lol oyuncularının genel sorunu FPS yetersizliği olarak görünüyor. Her geçen gün gelişen teknolojilere ayak uydurmakta zorlanan eski PC’ler, oyunlara gelen yeni güncellemelerle beraberinde FPS yetersizliğini de getiriyor. Ancak buna rağmen biraz da olsa FPS değerlerinizi yukarıya çıkartabiliyorsunuz. Sizler için bu konuyu araştırdık ve FPS’inizi biraz da olsa yükseltmeniz için bu yazıyı yazdık.

 • Ekran kartınızı güncelleyin

Çoğu oyuncu ekran kartı güncellemelerini kontrol etmiyor ve güncellemelerini yapmadığı için ekran kartından tam performans alamayabiliyor. Eğer yüksek bir FPS almak istiyorsanız belirli aralıklarla ekran kartınızın ara yüzünü kontrol edin. Varsa ekran kartı güncellemelerini hemen yapın. Tabi bu çok eski ekran kartları için söz konusu değil.

 • Görsellik değil performans

Bilgisayar özellikleri çok kötü olan oyuncuların oldukça işine yarayacak olan bu yöntemi mutlaka denemelisiniz ve FPS’iniz de hatırı sayılır bir artış yaşayabilirsiniz. Bilgisayarınızı en iyi performans için ayarladığınızda unutmayın ki sadece oyunlarda değil normal kullanımda da bu ayarlarda kullanacaksınız. Bilgisayarınız gerçekten çok kötü değilse bu ayarı yapmanızı tavsiye etmeyiz çünkü, bu ayarı yaptığınızda performansınızın artacağı gibi görüntü kalitesi de bir o kadar düşecektir. Hala bilgisayarım çok kötü diyenlerdenseniz şu adımları takip ederek bilgisayarınızı en iyi performansa ayarlayabilirsiniz.

 1. Bilgisayar simgesi’ne sağ tıklayın
 2. Özellikler’e tıklayın
 3. Gelişmiş sistem ayarları’na tıklayın
 4. Gelişmiş sekmesine girin
 5. Performans’ın altında bulunan Ayarlar’a tıklayın
 6. En iyi performans için ayarla özelliğini seçin
 7. Gelişmiş sekmesine geri dönün
 8. Aşağıdakini en iyi performans için ayarla: Programlar’ı seçin.

 

 • İşlemcinizden destek alarak FPS’inizi arttırın

Eğer bilgisayarınıza özel bir ayar yapmadıysanız bilgisayarınız oyunları ekran kartı ile çalıştıracaktır. Bu yüzden ekran kartınız kötü ise FPS sorunları yaşamanızda normaldir. Ancak NVIDIA Denetim Masası’ndan yapacağınız birkaç ayar ile bilgisayarınıza işlemciden de destek almasını söyleyebiliyorsunuz. Bu ayar çok bilinmemesine rağmen FPS de artma sağladığı kesindir. Denemenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz bu ayar FPS’inizi bir nebze de olsa arttıracaktır. Hem de bu ayar bir üstteki ayar gibi bir yan etkide bulunmuyor.

İşlemciden destek almak için:

 1. NVIDIA Denetim Masası’nı açıyorsunuz.
 2. 3D Ayarları’nın altında bulunan Surround, PhysX Yapılandırması’na tıklıyorsunuz.
 3. Açılan ekranın sağ tarafında bulunan PhysX Ayarları’nı CPU olarak değiştiriyorsunuz.
 4. Ekranın altındaki “Uygula” yazısına tıklıyorsunuz.
 5. Son olarak ta oyuna girin.

Bu ayarı yaptığınız an direkt olarak etki edecektir. Hemen oyuna girip FPS değerlerinizin ne kadar arttığını görebilirsiniz. Kullanıcılar bu ayarı yaptıklarında sabit FPS veya FPS’lerin de büyük bir artış elde etti. Bu ayarı yaparken işlemciniz kötü ise bir etki göstermeyeceğini bilmeniz iyi olur, eğer ki bir etkisini görmez iseniz ayarları geri alabilirsiniz.

 

 • LoL İstemcisi Üzerinden Ayar Yapın

Eğer oyun dosyalarında bozukluk olduğunu düşünüyorsan, oyunun düzgün çalışmıyorsa League of Legends’ı ilk çalıştırdığında karşına gelen istemciden tam onarım başlatabilir ve hatalı dosyaları düzeltebilir veya eksik dosyaları yeniden yükleyebilirsin. Üstelik bunun için ekstra bir şeyler yapmana da gerek yok. Sadece tam onarımı başlat düğmesine tıkla ve oyunun eksik veya hatalı dosyaları düzeltmesini bekle. Bu işlem biraz uzun sürebilir bizden söylemesi.

 

Tam Onarma İşlemini Hemen Başlatın:

 1. League of Legends’i başlat.
 2. İstemci penceresinin sağ üst köşesinde bulunan ayar simgesine tıklayın.
 3. Tam Onarım Başlat düğmesine tıklayın.
 4. Bekleyin, Onarma işlemi eksik veya hatalı dosyaların sayısına göre değişiklik gösteren bir süre sürecektir.

Pratik bir şekilde FPS arttırmaya çalışın

 1. NVIDIA ayarlarınızı yukarıda anlattığımız şekilde ayarlayın.
 2. Oyundaki grafik ayarlarınızı orta-düşük veya düşük olarak ayarlayın.
 3. Kullanmadığınız programları kapatın.
 4. Oyun seslerini kapatın veya arkada müzik açık ise onları da kapatın.

Bu yazımızda sizlere LOL’de nasıl daha yüksek FPS alabileceğinizi anlattık. Yukarıda en çok yaşanan sorunlara ait cevapları bulabilirsiniz. Eğer hala FPS sorunu yaşıyor iseniz yeni bir bilgisayar alma vaktiniz gelmiş olabilir.

 

 

League of Legends – FPS Arttırma Yolları” için bir yorum

 • 21 Nisan 2019 tarihinde, saat 01:39
  Permalink

  Hepsini yaptım 30 fps arttı teşekkürler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir