PUBG VE FORTNİTE TEKRAR YASAKLANDI

Fortnite ve PUBG tekrar yasaklandı !

Geçtimiz haftalar içinde PUBG birden çok ülkede yasaklanma haberleri gündeme düştü. Şimdi ise Irak Fortnite ve PUBG için yasaklama kararı aldı ve bu durum birçok oyuncunun sinirlerinin gerilmesine neden oldu.

Irak Fortnite ve PUBG için yasaklama kararı aldı!

Ülkedeki dini ve popüler isimlerden biri olan Irak Şii din adamı Moqtada el Sadr, hükümete PUBG’yi yasaklama çağrılarında bulundu. Ayrıca “PUBG‘de adam öldürseniz ne kazanacaksınız? Bu size uygun bir oyun değil ya da size savaş simülasyonları olarak bir tecrübe sağlamıyor.” açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Irak parlamentosu her iki oyununda gençlerin üzerindeki olumsuzlukların etkisinden dolayı yasaklanması kararını oylamaya sundu. Oylama sonucunda yasaklanma kararı alındı.

Bazı elektronik online oyunların, çocuklara ve gençlere yönelik toplumsal ve ahlaki tehditler de dahil olmak üzere Irak toplumunun psikolojik sağlığına zarar verebileceğini gösterilip söylendi.

Geçtiğimiz ay PUBG’nin Hindistan’daki Gujarat eyaletinde yasaklandığı haberlerini görmüştük. Yürürlüğe girdikten sonra birkaç gün içinde, on üniversite öğrencisi bu kanunu çiğnediği için tutuklandı.

Nepal de PUBG bağımlılığını durdurmak ve ülkenin gençleri arasında şiddeti önlemek için yasak getirdiğini bildirdi. PUBG oynamak bir suç haline geldi. Fakat ne Nepal ne de Gucerat Fortnite‘ı yasaklamıştı. Bu da dikkat çeken diğer bir nokta oldu. Ülkelerin böyle oyunlarına din veya başka konulardan dolayı yasaklanmalar oluyor.

 

Mustafa tosun

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir