Facebook Gameroom – Steam’e Yeni Rakip Geliyor

Ağustos ayında Facebook yaptığı bir duyuruyla Unity ile yaptığı işbirliğinin sonucunda elde ettiği kendi PC oyun platformunun duyurusunu yapmıştı. Facebook’un Gameroom adı verdiği bu platforma dair ortaya çıkan yeni detaylar ise onun aslında 2009’daki steam’le oldukça benzer bir yapıda olduğuna bir işaret. Gameroom’un Steam’den en büyük farkı Facebook ekosisteminde bulunan  Facebook oyunlarına özel olması. Başlangıç olarak 200 MB’den daha büyük oyunların yer alamaması beklenen Gameroom platformunda ilerleyen zamanlarda bazı istisnalar gösterilerek 500 MB’a çıkarılabileceği belirtiliyor.

 

Gameroom  bir süredir beta’da olmasına rağmen nihayet daha geniş bir sürüme kavuşuyor. Gameroom Windows 7 ve üzeri işletim sistemine sahip kullanıcılar için ücretsiz olarak bir araç olarak indirilebilir olacak. Bizim gözlemlerimiz doğrultusunda mevcut oyunlar arasında Words With Friends, Trivia Crack, Peter Molyneux’s Curiosity gibi oyunların yer alıyor olması olası bir durum.

 

Şimdilik bu aşamada etkili bir işlevsellik sunamayacağını düşündüğümüz uygulama olan Gameroom’un aslında yakın bir gelecekte, birçok kullanıcının VR oyun oynamaya başlayacağı bir dönemde bu tür yeni teknolojilere uzak kalan yaşlı kullanıcılara hitap edeceğini düşünüyoruz. Belki de gelecekte Steam gibi oyun platformlarını geride de bırakabilir unutmayalım ki bunlar şu an için yapılan gözlemler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir