BATTLE ROYAL EĞLENCELERİ VE VİDEO OYUN GELİŞTİRİCİLERİ BİRBİRİNE KARŞI OYNUYOR!

Yeni bir ABD Yüksek Mahkemesi kararı, yüksek bahisli bir battle royale’de eğlenceleri ve video oyun geliştiricilerini birbirine karşı oyuyor. Dördüncü Emlak kamu yararı Corp. V. Wall-Street.com LLC, popüler çok oyunculu oyun Fortnite yayıncısı Epic Games’e karşı getirilen birkaç dava hakkında ilginç sorular gündeme getiriyor. Fortnite, oyuncular oyun içi satın alma yapabilir, oyuncu avatarlarının Carlton, the Floss ve Milly Rock gibi popüler dans hareketlerini (emotes olarak adlandırılır) gerçekleştirmesine izin verir. Aynı hukuk firması tarafından temsil edilen beş sanatçılar, son zamanlarda Kaliforniya (icracı bir dans yarattı; (ıı) dans benzersiz oyuncu ile tanımlanır; (ııı) Destansı bir emote dans bir kopyası; ve dans (ıv) Epik kullanımı ” California yasal ve genel hukuk çerçevesinde tanıtım dansçı haklı olarak davacının telif hakkı ihlal eden” iddia eden her: Merkez Bölgesinde Epik Oyunlara karşı ayrı dava açtı.

Kısacası, dans yaratıcıları, epik oyunların telif hakkı olan dans hareketlerini mevcut yasalara aykırı olarak kullandığını iddia ediyor.

Bina Savaşı

Kaliforniya’daki bu Fortnite davalarının ABD yüksek Mahkemesiyle ne ilgisi var?  ABD telif hakkı yasası, bir telif hakkı sahibinin, ABD Telif Hakkı ofisi ile “telif hakkı iddiasının tescili yapılıncaya kadar” telif hakkı ihlali için dava açamayacağını söylüyor.  Dördüncü Malikanedeki son Yüksek Mahkeme kararından önce, daha düşük federal mahkemeler bu dilin ne anlama geldiğine bölünmüştür.

Bazıları (Kaliforniya’daki federal mahkemeler de dahil olmak üzere), bir telif hakkı davacısının telif hakkı Bürosuna tamamlanmış bir telif hakkı başvurusu sunması üzerine iddia edilen bir ihlalciye dava açabileceği sonucuna vardı.  Diğer alt federal mahkemeler, telif hakkı Ofisi bir kayıt yapana kadar davanın getirilemeyeceğini, yani ofisin telif hakkı için çalışmayı gördüğünü belirtti.

 

Mustafa tosun

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir